Uroda

Zioła w pielęgnacji urody- sprawdź, które są odpowiednie dla Twojej cery?

Pielęgnacja cery przy użyciu ziół powinna być uwarunkowana potrzebami , problemami i właściwościami skóry , w zależności od rodzaju cery.


CERA NORMALNA

W młodym wieku nie wymaga specjalnych zabiegów kosmetycznych, oprócz utrzymywania jej w czystości i ochrony przed czynnikami atmosferycznymi. W późniejszym wieku  jednak konieczna jest szczególna dbałość, gdyż szybko przechodzi w cerę suchą i pokrywa się siecią zmarszczek. Do przemywania można stosować wyciągi ziół zawierających śluzy ( lipa, prawoślaz, nasiona lnu, nasiona kozieradki), a także wodę mineralną z dodatkiem soku z pomarańczy, grejpfruta czy żurawin. W wieku późniejszym zaleca się stosowanie preparatów ziołowych , jak w przypadku cery suchej. 


CERA SUCHA

Przy doborze ziół do cery suchej należy w pierwszej kolejności zastosować zioła zawierające składniki śluzowe, witaminę C i P, flawonoidy, związki krzemu oraz pektyny działające osłonowo na skórę, chroniące ją przed przesuszeniem i szybkim odwodnieniem (lipa, siemię lniane). Mają one szczególne  znaczenie ze względu na skłonność skóry suchej do utraty właściwego poziomu tłuszczów i wody oraz jej nadmierną wrażliwość, tendencję do łuszczenia się i szybkiego starzenia oraz do rozszerzonych naczyń krwionośnych. 


CERA TŁUSTA

Zioła stosowane do pielęgnacji cery tłustej powinny zawierać składniki:

  • bakteriobójcze, bakteriostatyczne, przeciwzapalne (łopian, dziurawiec), ze względu na podatność tej cery na infekcje ropne, bakteryjne i wirusowe.
  • o właściwościach ściągających (pokrzywa)- ze względu na tendencje do rozszerzonych porów na skutek nadprodukcji gruczołów łojowych. 
  • o działaniu rozpulchniającym i rozmiękczającym  ( len, siemię lniane) – ze względu na nadmierne rogowacenie przymieszkowe, towarzyszące łojotokowi.

CERA MIESZANA

Pielęgnacja cery mieszanej jest bardzo kłopotliwa . Stosuje się preparaty pielęgnacyjne podwójne, tzn. inne na partie tłuste , inne zaś na suche. Każdą partię twarzy należy traktować oddzielnie. Do tonizowania doskonale nadaje się łagodny ocet ziołowy z rumiankiem, lawendą, rozmarynem, koprem włoskim, różą, korzeniem żywokostu lub nagietkiem, który usuwa nadmiar łoju i nawilża suche miejsca. Każde z wymienionych ziół można zaparzyć jako herbatkę i stosować w roli toniku do twarzy lub mgiełki do ciała tuż po kąpieli.


Bibliografia

  1. Stephanie Tourles, Domowe receptury na naturalne kosmetyki. 175 ekoprzepisów na specyfiki ziołowe, wydawnictwo a-ti sp. z o.o., Kraków 2016

2. Dylewska-Grzelakowska Joanna, Kosmetyka stosowana, wydanie ósme zmienione (2009), Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna, Warszawa 1999

Zdjęcia

  1. https://pl.freepik.com/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button